תעשיות בטחוניות ובטחון פנים

תעשיות בטחוניות ובטחון פנים

מחלקת תעשיות בטחוניות, בטחון פנים, סייבר, תעופה וחלל במשרד מיתר היא מהמחלקות הבולטות, המנוסות והמוערכות בישראל בתחומים רגישים אלו הנוגעים לצבא וביטחון. למחלקה מומחיות ייחודית בהיבטים המשפטיים, הרגולטוריים והמסחריים המיוחדים לתחומים אלה, כמו גם הבנה טכנולוגית של התעשיות המדוברות.

המשרד צבר ניסיון רב בעבודה עם צה”ל, משרד הביטחון ולקוחות נוספים בארץ ובעולם העוסקים בביטחון –פרטיים וממשלתיים כאחד. בין הלקוחות אותם מייצג המשרד נמנות חברות מובילות בתעשייה הבטחונית והאווירית בישראל, תעשיות בטחוניות זרות הפועלות בישראל ובעולם, חברות טכנולוגיות העוסקות בפיתוח פלטפורמות סייבר התקפי ו/או הגנתי, קבלני ביטחון וארגונים ממשלתיים ממדינות שונות ברחבי העולם.

נסיונם המשפטי של חברי המחלקה בתחום כולל את כל היבטיו המסחריים: עריכה וניסוח חוזים בנושאים בטחוניים, תעופה אזרחית, צבאית ובטחון פנים, ניהול משא ומתן במיזמים משותפים, עריכת הסכמי מחקר, פיתוח, ליווי עסקאות עם צבאות זרים, ייצוג משפטי בשיתופי פעולה בין תעשיות ממשלתיות, השתתפות במכרזים ממשלתיים, ניהול עסקאות במסגרת תוכניות סיוע ממשלתיות, הסכמי G2G, פעילות באמצעות סוכנים, קבלני משנה ו-resellers, הסכמי העברת טכנולוגיה, התחייבויות סחר גומלין ועוד. המחלקה פועלת כחלק מהמחלקה המסחרית של המשרד ובשיתוף פעולה מלא עם המחלקות המקצועיות בו, לרבות בנושאים של דיני חברות, עבודה, מסים וכיו”ב.

לצוות עורכי הדין במחלקה מומחיות ייחודית בנושאים רגולטוריים שונים, כדוגמת רשיונות שיווק ויצוא לפי חוק הפיקוח על היצוא הבטחוני, לרבות פיקוח על מוצרים דו-שימושיים לפי הסדר ואסנאר, הסדרי פיקוח בינלאומיים כדוגמת ITAR, רשיונות לפי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (עיסוק באמצעי הצפנה), פקודת המסחר עם האויב, משטרי סנקציות בינלאומיים, חוקי הלבנת הון ויעוץ משפטי בכל הקשור לאמנות זכויות אדם, כמו אמנת ז’נבה ואמנת האג. הצוות מייצג באופן קבוע בוועדות אכיפה לפי חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני, בוועדות תכולה וכיו”ב.

בנוסף, למחלקה מומחיות וניסיון ייחודיים בכל הנוגע לחקיקה העוסקת במניעת שחיתות ושוחד, כדוגמת אמנת האו”ם נגד שחיתות, אמנת ה-OECD בנושא זה, חוק העונשין הישראלי, ה-Foreign Corruption Practice Act האמריקאי וה-UK Bribery Act. צוות המחלקה מלווה חברות בהיבטים השונים של תחום זה, לרבות בניית תוכניות אכיפה, יעוץ שוטף לחברות ולהנהלות, חקירות פנימיות וחקירות ממשלתיות בארץ ובעולם.

בראש המחלקה עומד עו”ד יובל ששון, מרצה ופרשן מוכר להיבטי משפט ומסחר הקשורים לענף הביטחון, כמו גם לנושאים של משפט בינלאומי פומבי. עו”ד ששון כיהן בעבר כסגן לפרקליט המדינה, ומתוקף נסיונו הרב – רשם הישגים משמעותיים בניהול מקרים בולטים המערבים נושאים בטחוניים רגישים.

ניסיון מייצג

  • ייצוג ויעוץ משפטי לתעשייה האווירית, חברת התעשייה הבטחונית הגדולה בישראל, במגוון היבטים של פעילותה.
  • ייצוג קבוצת מיקאל וחברת סולתם מערכות בע”מ בפעילותן המסחרית.
  • ייצוג טייסים ישראלים שנעצרו באריתריאה בחשד להברחת נשק, והבאה לשחרורם יחד עם מטוסיהם.
  • יעוץ למדינה ביבשת אפריקה בתחום איסורי נשק שהטילה מועצת הביטחון של האו”ם.
  • ייצוג בארץ ובחו”ל של חברות בינלאומיות וישראליות בנושאי שוחד ושחיתות והליכים משפטיים בגין נושאים אלה.
  • ייצוג חברת סטארט-אפ בתחום הסייבר, Cyvera, במכירתה לחברת האבטחה Palo Alto Networks. משרדנו ליוה את החברה מאז הקמתה, לרבות בכל הנושאים הרגולטוריים שנגעו לפעילותה.